Základová doska

Informácie o základových doskách

Základovou doskou začína každý sen o útulnom rodinnom dome. Na základovej doske bude dom stáť, o kvalite bývania však bude rozhodovať aj jedna menej viditeľná časť základov. Izolácia základovej dosky je mimoriadne dôležitým prvkom základov najmä moderných nízkoenergetických a pasívnych domov. Pri týchto stavbách je nesmierne dôležitá kvalitná izolácia. Je dokázané, že cez nekvalitné základy môže stavba strácať veľkú časť tepelnej energie.

Izolácia základovej doskyTradične sa izolácii základovej dosky veľká pozornosť nevenovala. Základová doska bola dôležitá skôr z pohľadu statiky. To bolo však v období, kedy ceny energií nemali veľký vplyv na naše peňaženky a rodinné rozpočty. Kvalitná tepelná izolácia je dnes normou, a to doslova. Európska legislatíva vyžaduje určitú tepelnú účinnosť všetkých nových stavieb.

Izolácia základovej dosky sa tradične robí pomocou obyčajného štrku či piesku. Tieto materiály splnia základné funkcie. Vyrovnajú sa so spodnou vodou, vlhkosťou a z časti dokážu dom aj tepelne izolovať. V súčasnosti sú však dostupné ďaleko lepšie a účinnejšie materiály. Mimoriadnej obľube sa tešia izolačné materiály na báze skla. Sklopenový granulát sa vyrába z druhotného skla a keďže je tento izolačný materiál veľmi ľahký, používa sa preň aj názov – penové sklo. Sklopenový granulát má niekoľko vynikajúcich vlastností, ktoré sú príčinou, že čím ďalej tým viac stavbárov mu dáva prednosť.

Penové sklo je mimoriadne stabilné. Zachováva si svoje vlastnosti a tvar po celú dobu životnosti stavby. Granulát je porézny, takže umožňuje cirkuláciu vzduchu, čo umožňuje napríklad vyriešiť problém s rádioaktívnym radónom.

Najväčšia výhoda sklopenového granulátu je v jeho výbornej schopnosti izolovať základy. Položením sklopenového granulátu pod základovú dosku vyriešite problémy s tepelnými mostmi a tepelnými únikmi z domu. Technopor je značka sklopenového granulátu dostupná na slovenskom trhu.