Základová doska

Informácie o základových doskách

Stavba rodinného domu vôbec nie je jednoduchá. Problémy väzia väčšinou vo finančnej oblasti. Len veľmi málo ľudí si môže dovoliť kúpiť hotový nový rodinný dom. Väčšina z nás sa púšťa do stavby rodinného domu svojpomocne. S cenami stavebných materiálov a stavieb ako takých sa ľudia zoznamujú už pri základoch domu. A väčšinou sú nepríjemne prekvapení. Cena základovej dosky odradí nejedného človeka túžiaceho po krásnom rodinnom dome.

Cena základovej doskyZákladová doska je začiatok. Zároveň je to aj jedna z najdôležitejších častí stavieb. Základová doska rozhoduje o celkovej kvalite stavby a jej trvácnosti. Chyby v stavbe základovej dosky sa prejavujú vo vlhnutí a praskaní stavby. Nekvalitné základy majú na svedomí aj zbytočné tepelné straty domu, čo je mimoriadne dôležitá vec najmä v dobe drahých energií.

Cena základovej dosky primárne závisí od jej veľkosti. Čím väčšia zastavaná plocha, tým vyššie náklady na zhotovenie základovej dosky. Cena je samozrejme ovplyvnená aj hrúbkou základovej dosky. Hrúbka dosky zase závisí od druhu podložia stavby. Za veľkou väčšinou nákladov na zhotovenie základovej dosky stojí betón. Cena práce je až druhoradá. Ušetriť samozrejme môžete, ak si výkopové a ostatné práce spravíte svojpomocne.

Cenu základovej dosky a základov ako takých ovplyvňuje aj izolačný materiál použitý pod základovou doskou. Tento materiál oddeľuje betónovú časť základov od podložia stavby, ktoré je spravidla tvorené pôdou. Najlacnejším variantom tejto izolácie je obyčajný štrk alebo piesok. Pri používaní týchto materiálov je potrebné dávať pozor na dobré zhutnenie povrchu, aby sa zamedzilo neskorším pohybom materiálu či zmenám tvaru.

Na trhu sú však k dispozícii materiály s lepšími izolačnými vlastnosťami. Obľúbené sú najmä sklopenové granuláty, ktoré sa vyrábajú z druhotného skla. Sklopenové granuláty, ako napríklad Technopor, sú neuveriteľne stabilné, spoľahlivé a výborne tepelne izolujú stavbu.